![]() |
|
![]() |
Tartalom: 1. A portál tartalma, válogatási elvek Tematikailag minden forrást számba veszünk, amely a neveléstudomány érdeklődési körébe tartozik, azaz minden oktatással, neveléssel, ezek elméleti, politikai, módszertani, történeti, szociológiai, pszichológiai aspektusaival, a pedagógusképzéssel és a felsőoktatás pedagógiájával foglalkozó, minőségi információkat tartalmazó honlapot, adatbázist, elektronikus publikációt. A portál alapstruktúráját az alábbi fő témakörök adják:
2. Rekordszerkezet A rekordok az egységes nemzetközi elveknek (Dublin Core) megfelelően tartalmaznak minden, az adott forrás azonosításához és leírásához szükséges adatelemet. A megjelenítésben csak a legfontosabb adatelemek szerepelnek, magyar nyelvű keresésnél magyarul, angol nyelvű keresésnék angolul.
3. Keresés 3.1. Böngészés A nyitó képernyőn megtalálja azokat a témaköröket, amelyek szerint a feldolgozott anyagot csoportosítottuk. Az egyes témakörök alatt az oda tartozó résztémakörök felsorolása található. A fő témakörre kattintva az egész csoport anyagát megkapja, a résztémakörök valamelyikét választva azonban cask az oda tartozó anyagot.
3.2. Egyszerű keresés Egyszerű keresésnél maximum három keresési szempontot adhat meg (szerző, cím, tárgyszó). A megadott szempontok között logikai és kapcsolat van. A keresőelemek kiválasztását a választható elemek indexében való böngészés is segíti.
3.3. Összetett keresés Összetett keresésnél a felsorolt adatelemek közül tetszés szerint választhat, ezeket a megadott operátorok segítségével hozhatja kapcsolatba.
3.4. A tárgyszójegyzék használata Tárgyszóként a Magyar Pedagógiai Tárgyszójegyzék (MPT) elemei szerepelnek. A jegyzékben feltüntetett tárgyszavak állhatnak egyes, ill. többes számban, és összetett tárgyszavakként is. Például nem elemei a jegyzéknek a tantárgyak tanítását jelölő kifejezések, de a tárgyszavazásnál használatosak (pl. matematikatanítás, magyar irodalom tanítása). A tárgyszójegyzék elemei tehát kombinálhatók. Egyedi nevek (pl. intézmények, személyek, módszerek) szintén szerepelhetnek tárgyszóként. A tárgyszavazás alapelvei között szerepel a tartalom minél hívebb tükrözésének igénye. A Tárgyszójegyzéket kétféle módon lehet használni. A Keresés menüpontra kattintva közvetlenül lehet a kívánt kifejezésre keresni. A Betűrendes lekérdezésnél a tárgyszójegyzék megfelelő oldalára lépve lehet áttekinteni a tárgyszavakat. Azok mögött a tárgyszavak mögött, amelyekre van találat az adatbázisban, MPHP felirat található. Erre kattintva közvetlenül a találatokhoz jut a kereső.
4. A linkek ellenőrzése A linkeket rendszeresen ellenőrizzük, ezáltal szűrjük a megszűnt vagy megváltozott címeket. Adatbázisunkban tehát cask élő forrásokat talál.
5. Hírek, linkajánló Ez alatt a menüpont alatt a legfrissebb pedagógiai vonatkozású híreket, illetve az általunk különösen is alánlott linkeket találja.
|
![]() |
![]() |
|
Magyar Pedagógusok Háza 2003 Minden jog fenntartva. |